گروه تخصصی و فوق تخصصی میلاد

پاتولوژی، تشخیص طبی، ژنتیک پزشکی، پره ناتولوژی

ژنتیک، اضافه وزن و چاقی

تغییر در ژن BNDFسبب می شود افراد تمایل بیشتری به خوردن مواد غذایی پر چرب و در تعداد وعده ای زیاد داشته باشند. بعلاوه این افراد مسـتعد چاقی مجدد بعد از رعایت رژیم لاغری نیز هسـتند. لذا باید رژیم های لاغری و تمرینات ورزشــــی خود را به صـــــورت دراز مدت ادامه دهند تا دچار افزایش مجدد وزن نگردند.
تست های دیگری که به افراد چاق پیشنهاد می شود :
پانل ژنتیکی استعداد ابتلاء به دیابت
پانل ژنتیکی فراموشی و اختلالات ذهنی (آلزایمر-پارکینسون)
پانل ژنتیکی اشتها
تعریف اضافه وزن و چاقی :

شــیوع اضــافه وزن در ســرتاســر جهان رو به افزایش اســت. در دهه اخیر،درایران شـــیوع چاقی افزایش چشمگیری داشته است.چاقی تنها مشکل بزرگسالان نیست و در کودکان و نوجوانان نیز روند رو به رشدی دارد.طبق آمار منتشـــــــــــــر شده ، نیمی از افراد ساکن در تهران اضافه وزن دارند و ٢۰ درصد آنان چاق هسـتند.مفهوم ساده چاقی عبارت است از دریافت انرژی بیشـتر(دریافت چربی و کالری زیاد) و به دنبال آن مصرف انرژی کمتر (زندگی با تحرک کم). وزن های بالاتر از حد استاندارد تعاریفی دارند: از نظر علمی اگر فرد ، ١۰ تا ٢۰ درصد بیشــتر از وزن استاندارد خود داشته باشد ، اضافه وزن محســـوب می شود و ٢۰ درصد اضافه وزن یا بیشــــتر ، چاقی نامیده می شود . چاقی پس از گذشتن از مر حله افزایش وزن ایجاد می شود و باید در همان مراحل اولیه ، درمان را شروع کرد. مطالعات نشـان داده که افراد چاق نسـبت به بیماری هایی چون دیابت نوع ٢ ،سندرم متابولیک ، فشـار خون بالا، بیماری های قلبی ، سکته مغزی ، سرطان (عموماً سرطان سینه و روده بزرگ ) ، افسردگی ، کبد چرب ، سنگ های صفراوی ، استئوارتریت و … بسیار مستعدتر هستند. نقش ژنتیک در تناسب وزن :

متابولیسم چربی در بدن با ژنتیک فرد مرتبط می باشد.در حقیقت بین رژیم غذایی و وزن بدن ارتباط مستقیم وجود ندارد ، این بدین معنی است که بعضـی از افراد غذای زیادی مصـرف می کنند اما وزن آنها نســبت به غذای مصرفی افزایش نمی یابد ، در حالیکه بعضـی افراد با خوردن غذای کم ، وزنشـان بشـدت افزایش می یابد. این اختلاف بدلیل تاثیر ژنتیک در تناسب وزن است. شکی نیســـت که رژیم غذایی و فعالیت جســــمی هر دو در تعیین وزن ما سهم مهمی دارند ، ولی بر اساس مطالعات اخیر ، علت ٧۰-۴۰% از موارد چاقی ، ژنتیکی است.حتی مشــخص شده است که پاسخ افراد چاق در برابـر رژیم های لاغـری با ورزش های گوناگون نیـز با یکدیگـر فـرق مـی کند. به عبارت دیگـر ، ژن ها (توارث) بر نحوه جذب ، سوخت و ساز و ذخیره چربی در بدن افراد تاثیر می گذارند. از این رو ممکن است فردی با خوردن غذایی خاص چاق شود ولی فرد دیگر با خوردن همان غذا چاق نشود. تنوع رژیم های غذایی بسیار زیاد است، ولی به راستی چگونه دریابید کدام یک از آن ها برای شما موثرتر خواهد بود؟ شاید پاسخ این پرسش درDNAشما قرار داشته باشد. اهمیت تست ژنتیکی در درمان چاقی چیست؟

با انجام آزمایش های خاص بر روی DNAهر فرد می توان دریافت آیا وی حامل ژن های خاصی اسـت که وی را مســتعد اضافه وزن و چاقی می کند یا خیر. همچنین، در صورت رعایت چه نوع رژیم غذایی و کدام گروه از ورزش ها می توان بر مشکلات چاقی یا اضافه وزن غلبه کرد؟ فرد متوجه خواهد شد که چاقی وی تا چه اندازه زمینه ژنتیکی دارد. در صورتی که چاقی ، ریشـه ژنتیکی داشته باشد پزشک با پی بردن به اینکه کدام یک از ژن های فرد درگیر می باشد، می تواند بهترین روش درمان را انتخاب نماید. رژیم غذایی در مورد هر کدام از ژن ها متفاوت می باشـــــــــــــد.زمانی که فرد از چاقی ژنتیکی خود مطلع نباشد،ممکن است رژیم غذایی را انتخاب نماید که نه تنها باعث لاغری نشود بلکه چاقی فرد را تشدید نماید. فرد متوجه خواهد شد که آیا فعالیت جسمی و ورزش در لاغری وی موثر است یا خیر؟ و اینکه کدام ورزش برای تناسب اندام وی باید انجام شود. پزشک به راحتی تشخیص می دهد که درمان دارویی برای فرد مفید است یا خیر. ژن های مورد بررسی در تســت ویژه بررسی ژن های مرتبط به تناسب وزن ۶ ژن مرتبط با چاقی مورد بررسی قرار می گیرند. بر اساس مطالعات تغییر در ژن FABP٢ ، موجب چربی شکمی ،و متابولیســــــــــــم در موقع استراحت می گردد.این افراد باید از مصــرف اسیدهای چرب اشباع پرهیز نموده و بیشــتر از اسید های چرب اشباع نشــده (بویژه امگا ٣ (استفاده کنند (رژیم مدیترانه ای). به علاوه مصــــــرف کربوهیدرات های مرکب (موجود در سبزی ها، نان و غلات کامل)نیز در سوخت و ساز چربی ها و افزایش حســــاسیت انســــولین کمک خواهد کرد.
انجام ۶۰ تا ٩۰ دقیقه پیاده روی قبل از مصــــــــــرف غذا برای کاهش چربی خون و کاهش وزن نیز تا حدودی سودمند خواهد بود.
انجام تمرینات استقامتی نیز باید در برنامه زندگی این افراد گنجانده شود. افرادی که دچار تغییر در ژن ADRB٢می باشد؛ چاقی شکمی (مرکزی)دارند، و سلول های چربی آن ها ۵۰ درصد بزرگتر از بقیه افراد است. براساس مطالعات چنانچه این افراد غذاهای پر کربوهیدرات مصـرف کنند، کمترخطر ابتلا به چاقی (بویژه از نوع شــــــــکمی) در آن ها افزایش می یابد؛
بعلاوه این افراد به برنامه های ورزشـی جهت لاغری کمتر جواب می دهند، اما در صـورت رعایت رژیم کم کربوهیدرات احتمال کاهش وزن در آن ها افزایش می یابد. وزن افراد ناقل ژن FTO ،در مقایســه با سایر افراد به طور متوسط ٣ کیلو بالاتر بوده و خطر چاقی در آنان ٧/١ برابر بیشــتر است.حاملین نمی توانند هورمون محرک اشتها را به نحو مناسب در هیپوتالاموس مهار کنند.
این امر باعث کاهش حس ســـیری و افزایش دریافت کالری در آن ها می شــــود. همچنین میل آنان به خوردن غذاهای پر کالری بیشتر خواهد بود. در این افراد اسـتفاده از رژیم پرپروتئین موجب کاهش وزن خواهد شـد.رژیم غذاهای غنی از چربی اشــباع شده نیز می تواند میزان شاخص توده بدن(BMI )در این بیماران را به شدت افزایش دهد. به علاوه استفاده از رژیم غذایی مدیترانه ای نیز در تعدیل اثر این ژن موثر بوده است.
کســـانی که ناقل ژنMC۴Rمی باشند، میل به پرخوری (بویژه غذاهای سرشار از پروتئین و چربی) خواهند داشت. همچنین احســــاس گرسنگی کاذب در این افراد زیاد دیده می شود. چنان چه آنان تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهند و حتما صبحانه نیز میل کنند کمتر از ناقلانی که وعده های غذایی خود را حذف می کنند چاق خواهند شد.
ایجاد نوعی جهش در ژن SH٢B١باعث افزایش مقاومت به انســــــولین و لپتین و نهایتاً چاقی و دیابت نوع ٢می شــود .ناقلان این ژن تمایل زیادی به خوردن غذاهایی که چربی کل،چربی اشــباع شــده و چربی های اشباع نشده آن ها بالا است، دارند.
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتس آپ
به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
لینکداین
به اشتراک گذاری بر روی email
ایمیل

نظر دهید

بخش های ساختمان پزشکان میلاد

آزمایشگاه میلاد 

بخش ژنتیک

دندانپزشکی

فیزیوتراپی

بخش های آزمایشگاه میلاد
 • سیتولوژی
 • بیوشیمی
 • هورمون شناسی
 • میکروب شناسی
 • قارچ شناسی
 • انگل شناسی
 • آی یو آی
 • ایمونولوژی
 • سلولوژی
بخش ژنتیک
 • مشاوره ژنتیک
 • سیتوژنتیک مولکولی
 • سیتوژنتیک روتین
 • ژنتیک مولکولی تشخیصی
 • تشخیص پیش از تولد PND
 • سلامت جنین و مادر
 • فارماکوژنتیک / طب فردی
 • تشخیص قبل از لانه گزینی سلول تخم(PGD&PGS)
 • ژنتیک نازایی / ناباروری
 • ژنتیک مولکولی عفونی
 • ژنتیک سرطان
 • ژنتیک نوین NGS
 • غربالگری سلامت جنین NIPT

بررسی سلامت جنین

جنین ، تشخیص پیش از تولد ، تست NIPT ، تشخیص مولکولی ، تععین توالی و........

آزمایشگاه میلاد

در صورتیکه در دوران بارداری نیاز به مشاوره تخصصی دارید با ما در تماس بگیرید .
اینجا کلیک نمایید

آزمایشگاه میلاد

اولین و تنها مرکز تخصصی ژنتیک پزشکی و مشاوره ژنتیک در شرق تهران 

آخرین مطالب