گروه تخصصی و فوق تخصصی میلاد

پاتولوژی، تشخیص طبی، ژنتیک پزشکی، پره ناتولوژی

بخش پاتولوژی

آسیب‌شناسی یا پاتولوژی (به انگلیسی: Pathology) شاخه‌ای از علم پزشکی است که درباره تاثیر بیماریها و آسیب‌ها در سطح بافتی و سلولی و مولکولی بحث می‌کند و شامل مطالعه فرایند بیماری در یک اندام یا تمامی بدن برای شناخت ماهیت و علت‌های آن است.

 پاتولوژی‎ ‎در اصل به معنای آسیب‌شناسی است، کلمه پاتولوژی از کلمه یونانی پاتو (بیماری ) و لوژی (علم مطالعه) تشکیل شده است.  به‌ طور کلی آسیب‌شناسی عبارت از مطالعه بیماری‌هاست و به عنوان شاخه‌ای از علم پزشکی به‏‎ ‎بررسی علل پیدایش بیماری‌ها و عوارض ناشی از آنها می‌پردازد. بدیهی است در هنگام بروز یک بیماری، تغییراتی در بافت‌های مختلف بدن ایجاد می‌شود که در واقع مطالعه همین تغییرات مبنا و اساس پاتولوژی را تشکیل می‌دهد.
 

آسیب‌شناسی به دو رشته اصلی آسیب‌شناسی بالینی (Clinical pathology) و آسیب‌شناسی تشریحی یا جراحی (Anatomical or surgical pathology) تقسیم می‌شود.

 از دیدگاه پاتولوژی ۴ جنبه از یک بیماری بررسی می‌شود که عبارت است از:

 
١) اتیولوژی (علت شناسی)
٢) پاتوژنز(مکانیسم ایجاد)
٣) مرفولوژی (ریخت شناسی)
۴) اهمیت بالینی

اما در این بین آنچه به عنوان گزارش پاتولوژی بیان می‌گردد و در واقع به مرفولوژی و نیز اهمیت بالینی بافت صدمه دیده اختصاص دارد.

رشته‌های پاتولوژی:

رشته پاتولوژی به دو گروه مهم تقسیم می‌گردد که در بسیاری از کشور‌ها از جمله ایران، این دو گروه با هم تدریس شده و متخصص فارغ التحصیل آن،‌ که با نام پاتولوژیست شناخته می‌شود، علاوه بر این که پزشک است، دارای مدرک و توان تخصصی در هر دو زمینه است.

١) پاتولوژی تشریحی ‎(Anatomical)‎‏:

عبارت است از مطالعه و بررسی تغییرات ساختمانی اعم از میکروسکوپی و ماکروسکوپی و ضایعات وارده به سلول‌های بدن که شامل:

الف) اتوپسی (نمونه برداری از بافت مرده)
‏ب) بیوپسی (نمونه برداری از بافت زنده)
ج) سیتوپاتولوژی (سلول شناسی)

 ‏٢) پاتولوژی بالینی (clinical):

این بخش از علم پاتولوژی که گستردگی کاری بیشتری دارد و مردم نیز با آن برخورد و آشنائی بیشتری دارند، به شناسائی علایم بیماری در خون، ادرار، مایع نخاعی، خلط، ترشحات واژن در بخش‌های مختلف میکروب شناسی، بیوشیمی، سرم شناسی و . . . می‌پردازد. متخصص پاتولوژی در این بخش از کار خود مسئولیت مدیریت آزمایشگاه بالینی و مشاوره دادن به همکاران متخصص خود را بر عهده دارد که کاری بسیار حیاتی در فرایند شناسائی بیماری و درمان آن است.‌

درباره پاتولوژی تشریحی: ‎در واقع هر نوع بافتی که از بدن برداشته می‌شود مورد آزمایش قرار می‌گیرد. به این ترتیب که بافت یاد شده بعد از پاس دادن در دستگاه خاصی به نام پروسسور قرار می‌گیرد و پس از گذشت فرایند پروسسینک بافت در بلوکی از جنس پارافین یا نوع ویژه‌ای پلاستیک جای داده می‌شود که این فرایند را embedding یا قالب گیری می‌گویند که برای آماده شدن بافت برای فرایند برش انجام می‌شود. پس از این مرحله بافت قالب گیری شده در دستگاهی به نام میکروتوم گذاشته می‌شود و با روشی دستی یا اتوماتیک از آن برشهای بسیار ظریفی گرفته شده و پس از صاف کردن و پهن کردن آن در آب نیمه گرم،‌ بر روی اسلاید یا لام قرار داده شده و رنگ‌آمیزی می‌گردد تا برای دیدن در زیر میکروسکوپ آماده شود. بافت‌‌های رنگ شده را متخصص پاتولوژی در زیر میکروسکوپ می‌بیند و تغییرات آن را بررسی کرده و برای پزشک درمانی گذارش می‌کند. باید دانست که بافت‌های مختلف بر اساس نیاز رنگ‌ آمیزی‌های مختلفی می‌شوند تا تشخیص دقیق امکان پذیر شود. 
در برخی موارد پزشک معالج هنگام جراحی به شرایطی برمی‌خورد که نیاز به تشخیص سریع می‌باشد که آیا بافت برداشته شده بدخیم است یا خیر. در چنین مواردی نمونه کوچکی از آن بافت به بخش پاتولوژی جهت آزمایش ارسال می‌گردد و برای آماده شدن نمونه برای دیدن با میکرسکوپ، از روشی به نام frozen section استفاده می‌شود و بنابراین، در این حالت پاسخ نمونه در زمان ۱۰ الی ۳۰ دقیقه آماده شده و به جراح اطلاع داده می‌شود. 
از دیگر کار‌هائی که در بخش پاتولوژی انجام می‌شود سیتولوژی است. در فرایند سیتولوژی، انجام و یا بررسی نمونه بدست آمده از آسپیراسیون سوزنی از مایعات یا بافتهای بدن و نیز نمونه‌هائی همانند پاپ اسمیر و بررسی آسیب شناسانه ادرار صورت می‌گیرد که آنها هم پس از روش‌های آماده سازی اولیه، رنگ آمیزی شده و مورد بررسی پاتولوژیک قرار می‌گیرند. 
 روش تکنیکی آسیب‌شناسی (Histotechniques)‏ در‌برگیرنده تمام فرایند کاری از ابتدای پذیرش نمونه درآزمایشگاه پاتولوژی تا آماده سازی اسلاید و بررسی آن در زیر میکروسکوپ است که آن را می‌توان به هفت مرحله جداگانه تقسیم کرد:‏
 
١.    فیکساسیون
٢.    نمونه برداری یا پاس دادن
٣.    آبگیری و آغشتگی
۴.    قالب‌گیری
۵.    برش با میکروتوم
۶.    رنگ‌آمیزی
٧.    ‏مونتاژ لام و لامل.

فیبروز کیستیک

(CFسیســتیک فیبروزیس) یکی از شایعترین اختلالات وراثتی الگوی وراثتی اتوزومی مغلوب است که به دلیل جهش در ژن CFTRایجاد می گردد. جهش در ژن CFTR

ادامه »

تست غیر تهاجمی تشخیص پیش از تولد

تست NIPTچیست؟  آزمایش Test Prenatal Invasive-Nonیا NIPT در واقع یک روش غربالگـری غیـر تهاجمـی بـرای غـربالگـری اختلالات شایع کروموزومی شـامل تریزومی 21 سـندرم داون ،

ادامه »
بخش ژنتیک
آزمایشگاه میلاد

کاریوتایپ آمنیون

  Prenatal Screening and Diagnosis Prenatal Aneuploidy/NTD Screening Performed in: Screens for: First trimester Second trimester Trisomy 21 Trisomy 18 Other chromosome Open neural Abnormalities

ادامه »