گروه تخصصی و فوق تخصصی میلاد

پاتولوژی، تشخیص طبی، ژنتیک پزشکی، پره ناتولوژی

هورمون شناسی

هورمون ها مواد شیمیایی هستند که در پاسخ به یک محرک خاص از غدد ساخته شده و به درون خون ترشح می‌شوند، پیام را در سرتاسر بدن حمل می‌کنند و آن را به تمامی سلول‌های هدف می‌ رسانند.
گیرنده هورمون که روی سلول‌های هدف قرار دارد، به سلول مورد نظر متصل شده و باعث تغییر اعمال آن سلول می‌شوند. به بیان دیگر، هورمون‌ها اثر کنترلی روی سلول‌های بدن دارند. برخی هورمون‌ها اعمال موضعی (مربوط به محل خاصی در بدن) و برخی اعمال عمومی دارند.
در بدن انسان دو نوع کلی هورمون وجود دارد: هورمون‌های استروئیدی مانند هورمون‌های جنسی و هورمون‌های آمینواسیدی. گیرنده‌های هورمون‌های آمینو اسیدی در روی سلول‌های هدف قرار دارند و گیرنده‌های هورمون‌های استروئیدی در درون سیتوپلاسم و یا روی هسته سلول های هدف قرار دارند. انسولین، گلوکاگون، هورمون رشد، هورمون‌های تیروئید، کورتیزول و همچنین هورمون‌های جنسی مانند تستوسترون، استروژنوپروژسترون از معروف‌ ترین هورمون‌های بدن هستند.
یکی از بخش های پیشرفته آزمایشگاه میلاد تهرانپارس بخش هورمون شناسی آن می باشد. این بخش به دلیل داشتن دستگاههای دقیق وپیشرفته و استفاده از کیت های دقیق و معتبر توانسته پاسخگوی انجام تست های هورمون شناسی به طور وسیع باشد.
 مجهز بودن این بخش به دستگاه های مدرن و مجهز کامپیوتری، بهره گیری از کادری مجرب و متخصص در تمامی مراحل، استفاده از کیت ها و سرم کنترل های داخلی و خارجی و شرکت در برنامه های کنترل کیفی خارجی و داخلی باعث شده تا این بخش نتایج آزمایش را با دقت بالا و کم ترین میزان خطا به بیمااران محترم ارائه دهد.

دستگاه های بخش هورمون شناسی آزمایشگاه میلاد تهرانپارس:

١- دستگاه فول اتومات ایمولایت ٢۰۰۰ از شرکت زیمنس ( این دستگاه بهترین برند در بررسی تستهای هورمونی و بیوشیمیایی می باشد. روش این دستگاه ECL یا الکترو کمیلومینسانس بوده و سیستم به صورت بسته و یا Close بوده یعنی هیچ گونه دخالت پرسنلی و فردی در انجام آزمایشات وجود ندارد. کیت های مخصوص دستگاه زیمنس با هزینه های زیاد ولی با دقتی فوق العاده جوابهای هورمونی و … مراجعه کنندگان عزیز را آنالیز می کند. )
٢- دستگاه فول اتومات وایداس از شرکت بیومریکوس ( روش این دستگاه ELFA یا ایمونوفلورسانس بوده و این سیستم نیز به صورت بسته و یا Close است. کیت های مخصوص این دستگاه نیز با هزینه های زیاد نسبت به کیت های دستی و روش الایزا با دقتی فوق العاده جوابهای هورمونی و … مراجعه کنندگان عزیز را آنالیز می کند. )
٣- دستگاه نیمه اتومات TKA از شرکت BELLINI ( روش این دستگاه ELISA یا الایزا (Enzyme-linked Immunosorbent Assay ) بوده و با کیفیتی قابل رقابت با دستگاه های فول اتومات توانایی اجام تست های هورمونی مراجعه کنندگان عزیز را دارد. کیت های مورد استفاده با این دستگاه در آزمایشگاه میلاد تهرانپارس بهترین و معتبر ترین کیت های خارجی و ایرانی تایید شده توسط آزمایشگاه مرجع سلامت می باشد.)
۴- دستگاه گاماکانتر Genesys( روش این دستگاه RIA یا رادیو ایمونو اسی است و برای اندازه گیری غلظت لیگاند موجود در نمونه ای که قرار است آنالیز شود استفاده می شود. آنالایزرها سنجش ایمنی رادیواکتیو، تکنیک تحلیل ویژه و حساسی را برای اندازه گیری آنالیتها در نمونه های بیمار (سرم، ادرار و سایر مایعات بدن ) فراهم می آورد.
۵- دستگاه Elisa Plate reader مدل STAT FAX (برای خوانش تست هایی که به روش الایزا انجام شده است استفاده می شود.)
۴- نرم افزار غربالگری آلفا از شرکت نانومهر:
نرم افزار آلفا اولین نرم افزار تولید شده در جهان جهت غربالگری سندرم داون می باشد. این نرم افزار جامع ترین الگوریتم محاسباتی جهت تخمین ریسک ناهنجاری های کروموزومی را در سرتاسر جهان دارا می باشد. همچنین گواهینامه ISO ٩۰۰١:٢۰۰۰ و ISO ١٣۴٨۵: ٢۰۰٣  وISO ١٣۴٨۵: ١٩٩۶  از موسسه LIOyd’Register Quality  گواهینامه CE اتحادیه اروپا موسسه قانون گذاری وسایل پزشکی کانادا برای تولید، توزیع، نصب، راه اندازی و فروش، ثیت شده در مراجع ایرانی از جمله اداره کل تجهیزات پزشکی و آزمایشگاه مرجع سلامت از گواهی نامه های این برنامه می باشد.
هورمون شناسی
آزمایشگاه میلاد

آنتی مولرین هورمون AMH

آنتی مولرین هورمون AMH هورمونی است که توسط سلولهای گرانولوزای فولیکولهای کوچک ترشح می شود و شاخصی از تعداد و کیفیت تخمک های در حال تولید

ادامه »
هورمون شناسی
آزمایشگاه میلاد

هورمون های تیروئیدی

١- تیروئید یا TSH: هورمون TSH در کنترل عملکرد تیروئید نقش محوری داشته و مفیدترین نشانگر فیزیولوژیک فعالیت هورمون تیروئید است. عامل اصلی تعیین نقطه تنظیم در

ادامه »
هورمون شناسی
آزمایشگاه میلاد

هورمون های هیپوفیزی

١- ADH یا هورمون وازوپرسین یا آنتی دیوریتیک هورمون: هورمونی پپتیدی است که موجب بازجذب آب از لوله های دور کلیوی و احتباس ادرار در کلیه می

ادامه »
هورمون شناسی
آزمایشگاه میلاد

هورمون های لوزالمعده

هورمون های لوزالمعده ١- انسولین: انسولین برای انتقال و ذخیره سازی گلوکز در سطح سلولی، بسیار ضروری می باشد و موجب افزایش ورود گلوگز به

ادامه »
هورمون شناسی
آزمایشگاه میلاد

هورمون های جنسی

١- استرادیول (۱۷- بتا استرادیول): استرادیول (E٢) در تخمدان تولید می شود. زنان دارای مکانیسم پس نوردی برای این هورمون می باشند به طوری که

ادامه »